מדריך הוצאה לאורכל השלבים כל הדרכים כל האפשרויות
לוגו - מדריך הוצאה לאור


בחירת מסלול הוצאה לאור


שימו לב!!!
אם הגעתם לעמוד זה, סימן שסיימתם לענות על השאלות ששאלתי בדף "שאלות שחייבים לשאול!". אם טרם עניתם על כל השאלות, עשו לעצמכם טובה ושחררו כרגע את האתר הזה. חזרו לעמוד זה רק אחרי שתסיימו לענות על כל השאלות. כרגע, הדברים כאן רק יבלבלו אתכם וישפיעו על אמינות תשובותיכם. חבל! האתר הזה לא בורח לשום מקום. אני מבטיח. אני אחכה לכם כאן. ענו על השאלות וחיזרו אליו (לעמוד הזה) שוב אח"כ.

אוקי, אז בהנחה ששרדתם את כל שאלותיי (עניתם עליהן בכנות עפ"י כל הנחיותיי), נוכל עכשיו לנתח חלק מתשובותיכם ולהסיק מהן, בשלב הראשון, איזה מסלול הוצאה לאור מתאים לכם. בהמשך המדריך, אתייחס גם ליתר התשובות (לכן זה מאוד חשוב שתענו על השאלות האלה עכשיו, אם עוד לא עשיתם זאת!)

תחילה, אתיחס דווקא לנושא הספר האלקטרוני. נושא שהולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות ובייחוד בעת האחרונה עם הגעתם של מכשירי הקריאה המשוכללים (קינדל, אייפד וכו'). בניגוד לארץ ישראל השמרנית, שעדיין לא כ"כ התרגלה לרעיון המהפכני, בעולם הגדול זה כבר לגמרי מקובל והשנה (2010), לראשונה בהיסטוריה, נמכרו באמזון ובחנות המקונת של אפל יותר ספרים אלקטרוניים ממודפסים! מן הסתם, זו רק שאלה של זמן עד שהספרים האלקטרוניים ישטפו את ארצנו הקטנטונת ולכל אחד מאיתנו יהיה מכשיר משוכלל כזה שעליו טעונים מאות אם לא אלפי ספרים אלקטרוניים. לסקפטיים שבינכם, רק תזכורת קטנה מה קרה בשוק המוסיקה עם הופעתם של מכשירי הmp3 שמחקו כמעט כליל את שוק הדיסקים המודפסים. מי קונה היום דיסק בחנות?

אם הדברים שלי כאן אינם ברורים מספיק, אציין ואדגיש כי אני בהחלט רואה את זה קורה. עידן הספרים המודפסים קרב לקיצו, אך נכון לכתיבת שורות אלה, בארץ ישראל הוא עדיין הפורמט העיקרי והמשמעותי. לכן...
אם בתשובתכם לשאלה 15 לא הרמתם גבה ולדעתכם בהחלט יש מקום לספרים אלקטרוניים בישראל, ואתם מסוגלים לראות כמה צעדים קדימה, ועולם האינטרנט (שאלה 16) לא זר לכם, וגם אין לכם עכשיו יותר מדי כסף מיותר להשקיע (שאלה 14)... ספר אלקטרוני זו אופציה מעולה עבורכם. ואפילו מעולה ביותר! תופתעו אם אספר לכם שהפוטנציאל הריווחי של ספר כזה (מבחינה כספית) גבוה בהרבה מספר מודפס - (אפרופו שאלה 13). ושלא לדבר על היתרונות הרבים שספר אלקטרוני מציע בניגוד לספר מודפס.
אם חשקה נפשכם במסלול זה, בסרגל הניווט מימין תמצאו את "ספר אלקטרוני" . כנסו. את ההמשך לנושא זה, תמצאו שם.

"ספר אלקטרוני לא בא בחשבון, אני לא מוכן אפילו לשמוע על זה..." – אם זוהי תשובתכם לשאלה 15, כנראה שכדאי לבחון שתי אופציות נוספות. הוצאה לאור מסחרית, או הוצאה לאור עצמית? תחילה אסביר בכלליות מהי הוצאה לאור מסחרית ומהי הוצאה לאור עצמית ובהמשך נבחן מה מתאים לכם.

הוצאה לאור מסחרית – עד לפני מספר שנים זו הייתה האופציה היחידה. אדם המבקש להוציא לאור את ספרו, פונה להוצאה לאור מסודרת, חותם על הסכם, וכעבור X חודשים פוגש את ספרו על המדפים בחנויות הספרים. אחת לתקופה מקבל תמלוגים בעבור עותקים שנמכרו. ההוצאה לאור היא המפיקה, המנהלת ומקבלת החלטות (העיקרית) בכל הנוגע לספר.

הוצאה לאור עצמית – כשמה כן היא, אדם המוציא לאור את ספרו בכחות עצמו. את כל תהליך ההפקה הוא מנהל בעצמו. הוא עורך את הספר עם עורכים פרי-לאנסרים, נעזר בשירותי גרפיקה חיצוניים ופונה אישית לבתי הדפוס... היום, הוא כמובן יכול להיעזר בתמורה לכספו בשירותים שמציעים גם הוצאות לאור מסודרות (כגון עריכה, גרפיקה, קדם דפוס וכו') ולהקל על עצמו מאוד, אבל בסופו של דבר הוא מקבל את העותקים המודפסים לידיו.
בעבר, אנשים הפיקו ספרים כאלה כשביקשו למשל להדפיס לעצמם ספרי הנצחה או מזכרת לצורך חלוקה למשפחה וחברים. ספרים שראו אור באופן זה לא הופצו ולא נמכרו באופן מסחרי בחנויות הספרים. היום, כל אחד יכול להוציא לאור ספר בהוצאה עצמית, לשכור את שירותיו של מפיץ עצמאי ולמכור את ספרו בכל חנויות הספרים, גם בלי הוצאה לאור מסודרת. ספר הבישול של קרין גורן (רב מכר היסטרי) הוא דוגמא טובה לספר שראה אור בהוצאה עצמית והצליח מאוד.
במסלול זה, ההתחשבנות במכירות נעשית ישירות מול המפיץ.

אגב, לשואלים את עצמם מדוע חנויות הספרים מאפשרות היום מסלול כזה ומי למעשה נפגע מכך (ישירות ובעקיפין) – לא במדריך זה. יש דברים שהשתיקה יפה להם. אני יכול רק להגיד לכם שזה עוד סימן מובהק בדרך לקריסה של שוק הספרים המודפסים בארץ. ספרים אלקטרוניים כבר אמרנו...?

אם חשקה נפשכם במסלול ההוצאה לאור המסחרי/עצמי, בסרגל הניווט מימין תמצאו את ההמשך לנושא זה: הוצאה לאור מסחרית או עצמית?